Tenis Oyun Kuralları Nelerdir ?

 Tenis Oyun Kuralları Nelerdir ?

Tenis Oyun Kuralları Nelerdir ?

Tenis, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Tenis, hem rekabetçi hem de keyifli bir spor olarak tanınır. İki veya dört oyuncu arasında oynanan bu oyun, fiziksel yeteneklerinizi test ederken strateji ve taktikleri kullanmanıza da olanak tanır. Tenis oyunu, belirli kurallarla yönlendirilir ve bu kuralların doğru bir şekilde anlaşılması, oyunun keyfini çıkarmanızı sağlar. Bu makalede, tenis sporunun temel kurallarını öğrenecek ve performansınızı geliştirmek için bazı ipuçları alacaksınız. 

Tenis Saha Ölçüleri Nedir ?                   

tenis file ölçüsü
Tenis Saha Ölçüleri

Kort 23,78 metre uzunluğunda, 10,97 metre genişliğindedir. Genişlik, tekler karşılamaları için 8,23 metre , çiftlerde 10,97 metredir. Servis çizgisi fileden 6,40 metre  uzaklıktadır. Oyuncuları topları çevirebilmesi için kort kenarlarında ekstra boşluklara ihtiyaç duyulur.  Bu boşluklar toplam 18,3 metre  genişliğinde, 36,7 metre  uzunluğundadır. Kortun eni boyunca, oyun alanını eşit olarak ikiye bölecek şekilde, oyuncu çizgilerine paralel olarak bir file gerilidir. En yüksek olduğu kenar bölgelerinde 1,07 metre  olan file, orta bölümde 0,914 metreye düşer. File direkleri kenar çizgilerinin 0,914 metre dışında bulunur.

Tenis Topu Ölçüleri Nedir ?

Tenis Topu Ölçüleri Nedir ?

Tenis topu, yaklaşık 6.7 cm (2.63 inç) büyüklüğündedir. Yapımında majör olarak sarı rengin kullanıldığı tenis topları aslında her renkte olabilir fakat sarı dışındaki bu renkler profesyonel camiaca pek tercih edilmez. Tenis topları lifli yapıdaki keçeyle kaplanmıştır. Bu tür bir malzemenin kullanımı tenis topuna aerodinamik açıdan yarar sağlamaktadır. Ek olarak, tenis topunu üstten ve alttan çevreleyen iki tane kalın beyaz çizgi vardır. 

Tenis Raketi Özellikleri Nelerdir  ?

 Tenis Oyun Kuralları Nelerdir ?

                                                 

Raketin Boyutu: Tenis raketlerinin boyu maximal limitlerin içinde kalmak şartıyla, • Yetişkinler için 27 inç boyundadır. (1 inç :2,54cm ve 27’’ = 68,58cm )

Raketin Ağırlığı: Raketler genelde 250-350 gram arasındadır. 250-280 gram raketler için hafif, 280-310 gram için orta,310 gramdan büyük raketler ağır raket şeklinde geçmektedir.

Tenis Sporunda Amaç Nedir ?

Kurallar çerçevesinde, raket vasıtasıyla topu karşı sahaya rakibin karşılayamayacağı şekilde atmak yine aynı zamanda rakibin bizim tarafımıza gönderdiği topu da etkili bir şekilde karşılamaya çalışmaktır.

Tenis Kaç Sayı Üzerinden Kaç Set Oynanır ?

3 set ya da 5 set üzerinden oynanan tenis sporunda, 3 set üzerinden oynanan maçlarda 2 set alan maçı kazanırken, 5 set üzerinden oynanan maçlarda ise 3 set alan maçı kazanmaktadır. Altı oyuna ulaşan taraf, rakip tarafla aralarında en az 2 oyun fark varsa seti kazanmış olur. Örneğin, 6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi. 6-5'le set bitmez, çünkü aradaki fark 1 oyun (game) dur. Ya oyunculardan birinin 7-5 yaparak seti bitir­mesi lazımdır ya da  diğer oyuncu 6-6 yaparak (tie-break) uygulamasına hak kazanır. Tie-Break setin sonucunu tayin etmek demektir (7-6 gibi). Tie-break oyunu esnasında oyuncular her altı puanda bir saha değiştirirler. 

İSTERSENİZ BURADAN TENİS OYUN KURALLARI ADLI POWERPOİNT SLAYTINI İNDİREBİLİRSİNİZ.

Bir seti kazanmak için 6 oyun alınması gerekir. 1 oyun kazanabilmek için 4 sayı alınması gerekir. 1 oyunda puanlar şşekildedir: Maç başlangıçta 0-0 ile başlar. Ardından her sayı alındığında 15-30-40 ve Oyun Sayısı şeklinde devam eder. Bir oyundaki sayı durumu 40-40 (deuce) olduğunda bundan sonraki ilk sayıyı alan oyunu kazanmış olmaz sadece avantaj kazanır .Avantaj yakalayan sporcu bir sayı daha almışsa o oyunu kazanır.Tekrar aynı beraberlik olduğunda aynı kural uygulanmaya devam eder. Üst üste iki kez başarısız servis atan sporcunun rakibi 1 sayı kazanmış olur. (Çifte Hata)

Teniste Hangi Durumlarda Sayı Kazanılır ?

 • Servis atışı başarılı olduktan sonra rakip sporcu topu karşılayamazsa.(ace)
 • Rakip oyuncu topu fileye takar(kendi sahasına) ya da oyun sınır çizgisi dışarısına atarsa.
 • Sporculardan birinin sahasına düşen top raketle karşılık verilemeden en az iki kez  ve daha fazla sekerse.
 • Rakibimiz iki kez üst üste servis atma hatası yaparsa (çift hata)
 • Rakibin raketinin topa en az iki kez çarpması ya da topun vücuduna çarpması ile.
 • Rakip topa vurduktan sonra , rakibin raketi fileyi aş şsa , sayı kazanılır.                            
 Tenis Oyun Kuralları Nelerdir ?
                                

Teniste Diğer Kurallar Nelerdir ?

 • Maç öncesinde kura ile maça başlayacak olan sporcu ve de sahalar belirlenir. Servis atışı öncelikle merkez çizginin sağ tarafından yapılır bu durumda rakip çapraz karşı alanda servis bekler.(servis çapraza atılmak zorundadır) Bir sonraki servis ise merkez çizginin sol tarafından yapılır, yine servis karşılayan karşı sahada çaprazda bekler. Servis atışında topun öncelikle fileden rakip saha alanına uzanan 6,40 metre uzaklıktaki bölmeye düşmesi gerekmektedir. Üst üste iki servis hatası yapan sporcu 1 sayı kaybeder.
 • İlk oyunda servis atan sporcu bir sonraki oyunda servis karşılayan olurken servis karşılayan ise servis atan olur.
Teniste Hangi Durumlarda Servis Atışı Tekrarlanır ?

Eğer aşağıdakilerden birisi gerçekleşirse atılan servis tekrarlanır:

a. Servis atılan top fileye orta banda veya file bandına çarptıktan sonra doğru servis karesine düşerse ya da fileye orta banda veya file bandına çarptıktan sonra yere düşmeden önce rakibine ya da partnerine veya bunların taşıdıkları giydikleri bir nesneye çarparsa;

ya da

b. Karşılayan oyuncu hazır değilken servis atılmış ise. Servis tekrarında sadece atılan servis sayılmaz ve servis atan oyuncu aynı servisi tekrar atar fakat daha önce yapılmış servis atası aynen kalır.

Teniste Sahalar Ne Zaman Değiştirilir ?

Oyuncular her setin birinci, üçüncü, beşinci ve izleyen tek sayılı oyunların sonunda saha değiştirirler. Oyuncular eğer set çift sayılı bir skorla bitmemiş ise her setten sonra da saha değiştirirler. Böyle bir durumda oyuncular bir sonraki setin ilk oyunundan sonra saha değişimi yaparlar. 

Teniste Kaç Mola Vardır ?

Tekler kategorisinde oyuncular 3 setlik bir maçta 1 tane mola , 5 setlik maçta 2 tane mola alabilirler. Çiftler maçlarında Her takımın iki (2) mola hakkı vardır. Eğer partnerler korttan birlikte ayrılır ise bu iki mola dan biri (1) olarak değerlendirilir.

Teniste Çiftler Oyununda Servis Karşılama Sırası Nasıldır ?

İlk oyunda servis karşılayacak takım ilk oyun başlamadan önce ilk puanı kimin karşılayacağına karar verir. Aynı şekilde ikinci oyun başlamadan önce de diğer takım ilk puanı kimin karşılayacağına karar verir. İlk puan için atılan servisi karşılayan oyuncunun partneri ikinci puan için atılacak servisi karşılar. Bu değişim sırası oyun ve set bitene kadar devam eder. Servis karşılandıktan sonra takımdaki iki oyuncu da topa vurabilir.

Soru Cevap: Çiftler takımının bir oyuncusu rakiplerine karşı tek başına oynayabilir mi? Cevap: Hayır.

                                         

Teniste Kaç Hakem Vardır ?

Tenis oyununda çeşitli görevler üstlenmesi gereken toplam 13 hakem yer almaktadır.

 • 1 adet hakem (yüksek sandalyede oturan)
 • 1 adet başhakem (kenarda oturur )
 • 2 adet ayak hatası hakemi (her iki yanda birer tane)
 • 1 adet ağ hakemi
 • 2 adet çizgi hakemi yatay
 • 6 adet çizgi hakemi dikey

Teniste Cezalar Nasıl Uygulanır ?

a) Oyunun devamlılığına engel olmak ve oyunu geciktirmek, ısınma süresinin bitiminde, hakemin oyuna başlaması hususundaki ikazına rağmen 30 saniye içerisinde oyuna başlamamak, bir puanın bitimi ile sonraki ikazına rağmen 30 saniye içersinde oyuna başlamamak, bir puanın bitimi ile sonraki puanın başlaması için en fazla süre olan 30 saniye içinde oyuna başlamamak, saha değişimi sırasındaki en fazla süre olan 90 saniye içinde oyuna başlamamak.
b) Duyulacak şekilde küfür etmek, kötü söz söylemek.
c) Müstehcen ve ayıp hareketlerde bulunmak.
d) Kasdi olarak topu saha sınırları dışına atmak, kızgınlıkla topu tekmele­mek, tehlikeli biçimde topu saha görevlilerine, seyircilere fırlatmak.
e) Sözle saldırganlık yapmak.
f) Saha görevlilerine, rakibine, seyircilere veya diğer kişilere fiziksel olarak cisimlerle saldırıda bulunmak.
g) Raket atmak, etrafa zarar vermek.
h) Sportmenliğe aykırı hareket etmek.
i) Kanunen yasaklanmış bulunan uyuşturucu ve bunun gibi ilaçlar kullanmak.
Yukarıdaki kurallara aykırı hareketlerden herhangi birinin;
- Birinci defa yapılmasında, hakem tarafından o oyuncuya İHTAR edilir.
- İkinci defa yapılmasında, hakem tarafından o oyuncunun rakibine BİR PUAN verilir,
- Üçüncü defa yapılmasında, hakem tarafından o oyuncunun rakibine BİR OYUN verilir.
- Dördüncü defa yapılmasında, hakem tarafından o oyuncu OYUNDAN İHRAÇ edilir.
Puan ve oyun cezası hakem tarafından, ancak başhakeme danışmak suretiyle verilebilir. Oyundan ihraç cezası verildikten sonra, hakem maçın sonucunu şu şekilde ilan eder: Oyun, set ve maç 3/6 6/3 6/3 4/2 hükmen.

Tenisle İlgili Terimler

KORT: Tenis sporunun oynandığı sahaya verilen isim.

ÇİFT HATA: Üst üste iki kez yapılan servis hatasıdır.

FOREHAND: Raket sporlarında elin iç kısmıyla yapılan vuruşlar.

BACKHAND: Raket sporlarında elin dış kısmıyla yapılan atışlar.

TİE-BREAK: Setin uzatmaya gitmesi sonucu galibin belirleneceği son set.

ACE: Servis atıldıktan sonra rakibin hiçbir şekilde topa dokunamayarak sayı kazanılması. -Servis atışıyla direk sayı kazanma-

DEUCE: Oyuncunun oyunu alabilmesi için iki sayı kazanmasını gerektiren eşitlik durumu. (40-40)

                           

Yorum Gönder

0 Yorumlar