Çatlak Patlak Oyunu- Beden Eğitimi Eğitsel Oyunlar

beden eğitimi eğitsel oyun
Çatlak Patlak Oyunu- Beden Eğitimi Eğitsel Oyunlar 

Bu içeriğimizde sizler için Çatlak Patlak Eğitsel Oyununu anlatıyoruz..

Oyunun Adı:  Çatlak Patlak

Seviye:  Ana sınıfından itibaren her seviye

Oyuncu Sayısı: En az 2 oyuncu

Araç-Gereç: -

Oyunun Amacı: Dikkat (bilişsel beceriler); dil gelişimi; eş güdüm (koordinasyon), tepki hızı (psikomotor beceriler); sevgi, kurallara uyma (duyuşsal beceriler) gelişimini destekleme.

Çatlak Patlak Oyunu Nasıl Oynanır ?

Öncelikle oyunu oynayacak grup bir daire oluşturur. Halka şeklinde dururlar. Ardından ellerini açarak birbirlerinin elleri üzerinde duracak şekilde ellerini koyarlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sağ elin her zaman üstte olması ve sol elin altta olmasıdır. Yani sağınızda bulunan kişinin eli sizin elinizin altında olmalıdır. Burada amaç sağ elinizi soldaki kişinin eline vurmaktır. Herkes halka şeklinde dizildikten ve ellerini doğru şekilde koyduktan sonra oyuncular aşağıdaki tekerlemeyi söylerler:

Çatlak patlak yusyuvarlak,

Kremalı börek sütlü çörek,

Çek dostum çek,

Arabanı buradan çek!

Oyuncular bu tekerlemeyi söylerken aynı zamanda birbirlerinin ellerine hafifçe vururlar. Tekerlemenin en sonuna kalan oyuncu, sağ tarafında bulunan arkadaşını şaşırtarak onun, eline vurmasını engellemelidir. Eğer eline vurulursa bu oyuncu oyundan çıkar. Fakat eline vurulmasını engellerse diğer oyuncu oyundan çıkar. Böylelikle oyun devam eder. Sona kalan oyuncu ise oyunu kazanmış olur. Oyuncular oyun süresince birbirlerinin elini acıtmamaya özen gösterirler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar