Badminton Oyun Kuralları Nelerdir ?

Badminton Oyun Kuralları Nelerdir ?


Badminton Nedir ? Badminton Oyun Kuralları Nelerdir ?

Badminton oyunu, iki ya da dört kişi (çiftler) arasında oynanan, kaz tüyünden yapılan bir top ve de oyuna özgü raketlerin kullanıldığı bir spor dalıdır. Badminton sporu dünyanın top ile oynanan en hızlı oyunudur. Topun hızı 300 km ye kadar ulaşabilmektedir.

Badminton Raketi Ölçüleri Nedir ?

Badminton raketi tenis raketine göre daha hafif ve ince bir yapıdadır. Badminton raketi ölçüleri ise uzunluk 68 cm iken genişliği ise 23 cm ye kadar olabilmektedir.

Badmin Topu Özellikleri Nelerdir ?

                                                       

Badminton Topu Özellikleri ?

Badminton topu tüy top olabildiği gibi sentetik malzemeden üretilmiş bir top da olabilir. Topun tabanına sabitlenmiş 16 tüy bulunacaktır. Tüyler, tüylerin uç kısmından topun tabanının üst noktasına kadar ölçüldüğünde, 62 mm ila 70 mm arasında eşit uzunlukta olacaktır. Tüylerin uçları, yarı çapı 58 mm ila 68 mm olan bir daire üzerinde duracaktır. Tüyler, iplik veya uygun başka bir malzeme ile sıkıca tutturulacaktır. Tabanın yarı çapı 25 mm ila 28 mm olacak ve üst kısmı yuvarlak olacaktır. Topun ağırlığı 4.74 ila 5.50 gram olacaktır.

Badminton Saha Ölçüleri Nedir ?

Badminton Saha Ölçüleri
                                         

Badminton sahası 13.40 metre uzunluğundadır. Genişlik ise teklerde 5.18m, çiftlerde  6,10m'dir. Teklerde servis atış alanı çiftlerdekinden daha uzundur ve arka dip çizgiye kadar gider. Sahayı iki eşit parçaya ayıran filenin yüksekliği 155 cm’dir. Ağ gözenekleri 1.5 - 1.7 cm kadardır. Ağı geren direkler oyun alanı içine dış sinir çizgilerinin üzerine dikilmelidir.

Badminton Oyunu Nasıl Başlar ?

Oyunda saha seçimi ve  maça başlayacak olan kişi yazı tura atışı ile kararlaştırılır. Kurayı kazanan sporcu sahanın  çizgilerle belirlenmiş sağşesinden servis atışı ile başlar. Badmintonda amaç topu file üzerinden karşı rakip alanın içerisindeki zemine düşürmektir. Servis atan sporcunun topu bel seviyesini aşmamalıdır.

Servis atan sporcunun sayısı çift ise servis sağ taraftan , tek ise sahanın sol tarafından kullanır.(Örneğin; 1,3,5 sayısında olanlar servisi soldan ,2,4,6 gibi sayıda olanlar ise servisi sağ taraftan kullanır) Servis atışının sahanın çapraz tarafına yapılması gerekmektedir bu nedenle rakip karşı çaprazda bekler. Servis atıldıktan ve karşılandıktan sonra topa her noktadan vurulabilmektedir.

İSTERSENİZ BURADAN BADMİNTON KURALLARI POWER POİNT SLAYT DOSYASINI İNDİREBİLİRSİNİZ.

Badminton Kaç Set Üzerinden Oynanır ? Setler Kaçta Biter ?

Badmintonda setler 21 sayı üzerinden oynanır. Skor 20-20 olduğunda bir sporcu diğerine 2 sayı üstünlük sağlayana kadar müsabaka devam eder. ( Fakat toplam skor 29-29 olduğunda, 30. sayıyı ilk alan taraf oyunu kazanacaktır.) Setlerin bitimde sahalar değişir, seti kazanmış olan sporcu bir diğer sete başlama hakkına sahiptir. 2 set kazanmış sporcu maçı kazanmış olur. Setler 1-1 ise son set oynanırken 11.sayıya ulaşıldığında sahalar değiştirilir.

Badmintonda Kaç Adet Mola Vardır ve Molalar Kaç Dakikadır ?

Set içinde herhangi bir takımın sayısı 11’e ulaşğı zaman 60 saniye, set aralarında 90 ya da 120 saniye molalar verilir. Mola uygulamaları şampiyonaya göre farklılık gösterebilmektedir.

Badmintonda Çiftler Müsabaka Kuralları Nelerdir ?

 • Servis atan tarafın oyuncusu, servis atan taraf sayı almadığında ya da o oyunda çift rakamlı bir sayı aldığında sağ servis kortundan servis atacaktır.
 • Servis atan tarafın oyuncusu, servis atan taraf o oyunda tek rakamlı bir sayı aldığında sol servis kortundan servis atacaktır.
 • Servis karşılayan tarafın en son servisi atan oyuncusu, en son servis attığı aynı servis kortunda kalacaktır. Tersi durum, servis karşılayan oyuncunun eşi için de geçerli olacaktır.
 • Servis atan oyuncunun karşısındaki servis kortunda çapraz olarak duran servis karşılayan tarafın oyuncusu, servis karşılayan oyuncu olacaktır.
 • Oyuncular, kendi tarafları servis atışı yaparken, bir sayı kazanana kadar, servis kortlarını değiştirmeyeceklerdir.
 • Sıradaki servis, öngörülenin dışında, servis atan tarafın skoruna tekabül eden servis kortundan atılacaktır.
Badminton Oyun Kuralları Nelerdir ?


                                       

Kort Üzerinde Oyun ve Pozisyon Düzeni

Bir rallide, servis geri döndükten sonra, top oyun dışı kalana kadar, iste ğe göre servis atan tarafın oyuncusu ya da servisi karşılayan tarafın oyuncusu tarafından, filenin söz konusu oyuncu tarafındaki herhangi bir pozisyondan topa vurulabilir.

Puanlama ve Servis Atışı

 • Servis atan taraf bir ralliyi kazanırsa, servis atan taraf puan kazanacaktır.
 • Servis karşılayan taraf bir ralliyi kazanırsa , servis karşılayan taraf puan kazanacaktır.
 • Sonrasında ise servis karşılayan taraf yeni servis atan taraf olacaktır.

Servis Atış sırası

Herhangi bir oyunda, servis atış hakkı , sırasıyla:

 • Doğru servis kortundan ilk servisi atarak oyunu başlatan oyuncudan
 • İlk servisi karşılayan oyuncunun eşine,
 • İlk servisi atan oyuncunun eşine,
 • İlk servisi karşılayan oyuncuya,
 • İlk servisi atan oyuncuya vs geçer.

Hiçbir oyuncu sırası gelmeden servis atmayacak veya servis karşılamayacak ya da öngörülenin dışında aynı oyun içinde ard arda iki servis karşılamayacaktır.

Kazanan tarafın oyuncularından biri bir sonraki oyunda ilk servisi atabilir ya da kaybeden tarafın oyuncularından biri bir sonraki oyunda ilk servisi karşılayabilir.

SERVİS KORTU HATALARI

 Bir oyuncu :

 Sırası gelmeden servis atmışsa ya da servisi karşılamışsa;ya da yanlış servis kortundan servis atmışsa ya da servisi karşılamışsa servis kortu hatası yapılmış olur.

Bir servis kortu hatası fark edildiğinde, hata düzeltilecek ve mevcut skor değişmeyecektir.

 Badmintonda Hangi Durumlarda Let (Servis Tekrarı) Olur ?

 • Oyunu durdurmak amacıyla gözlemci veya bir oyuncu tarafından (eğer gözlemci yoksa) ‘Let’ duyurusu yapılacaktır.
 • Servis atan oyuncu, servisi karşılayan oyuncu hazır olmadan servis atarsa
 • Servis esnasında, servisi karşılayan oyuncu ve servis atan oyuncunun her ikisi de hata yaparsa;
 • Servis geri döndükten sonra, top: fileye takılırsa ve filede asılı kalırsa, ya da fileyi geçtikten sonra fileye takılırsa.
 • Oyun esnasında, top parçalanırsa ve taban tamamen topun geri kalanından ayrılırsa;
 • Gözlemcinin, bir koç tarafından oyunun bölündüğünü ya da bir karşı taraf oyuncusunun ilgisinin dağıtıldığını düşünmesi durumunda;
 • Bir çizgi hakemi pozisyonu göremediğinde ve gözlemci karar veremediğinde;ya da herhangi bir beklenmedik ya da rastlantısal bir durum ortaya çıkarsa meydana gelecektir.
                                     

Yorum Gönder

0 Yorumlar